5 yılda 258 milyon liralık yatırım yapıldı

5 yılda 258 milyon liralık yatırım yapıldı

5 yılda 258 milyon liralık yatırım yapıldı

 


Vali Sabri Başköy, İl Özel İdaresi bünyesinde yürütülen bütün programlarda, 2013 yılı sonu itibariyle yüzde 100 gerçekleşme oranının yakaladığını açıkladı.
İl Genel Meclisi üyelerinin yılın ilk toplantısı öncesinde kendisini ziyaretinde konuşan
Vali Sabri Başköy, “İl Genel Meclisimizin 2014 yılı 1. döneminin açılışı vesilesiyle bir aradayız. Çorum ilimizde göreve başladığım günden bu güne kadar halkımızın hizmetine sunulan birçok projeyi birlikte gerçekleştirdik. Yine önümüzdeki dönemde birçok projenin hayata geçirilmesini sağlamak üzere Meclisimize teklif edilen 2014 Mali yılı bütçesi de Kasım ayında İl Genel meclisimizce onaylanmış ve önümüzdeki dönemin yol haritası da belirlenmiştir. İl Özel İdaresi denildiğinde akla gelen ilk şey köylere yapılan yollar, içme suları, kanalizasyonlar, tarımsal amaçlı sulama tesisleri gibi altyapı yatırımlarını gerçekleştiren kurum akla gelmektedir. Hâlbuki İl Özel idareleri bu altyapıların dışında gerek kendi bütçesinin yüzde 20’sini ilköğretime ayırmak suretiyle ve gerekse Bakanlıkların bütçelerini kullanmak suretiyle yatırımların gerçekleştirmek suretiyle halkımıza hizmet veren tüm kurumlara destek vermektedir. Tüm bu hizmetlerin yanında 7 bin yıllık tarihe sahip bu topraklarda yaşamış birçok medeniyetten miras kalmış tarihi, kültürel ve turizm değerlerimizin korunması ve yaşatılması için gerek Özel İdare bütçesinden ve gerekse hazırlanan projelerle, yapılan girişimlerle dış kaynaklardan elde edilen bütçelerle turizm altyapıları gerçekleştirilmiştir. Ortaköy ilçesinden Şapinuva ören yerine geçişi sağlayan bağlantı yolu ile İncesu Kanyonuna geçişi sağlayan Ortaköy-İncesu yolu ve buralarda yapılan çevre düzenlemeleri son çalışma örnekleridir. Böylece Hattuşa ve Alacahöyük’e ilave olarak Şapinuva ören yeri ve İncesu kanyonun da son eksiklikler tamamlanarak ziyarete açılma aşamasına gelinmiştir. Bu şekilde bir taraftan tarihi, kültürel ve turizm değerlerimizin korunması ve yaşatılması için turizm altyapı yatırımları gerçekleştirilirken diğer taraftan da bu değerlerin tanıtımı için yurtiçi ve yurtdışı fuarlarda ve tanıtım günlerine katılım sağlamak suretiyle tanıtım çalışmalarına da devam edilmiştir. Tabii bu hizmetlerin önemli bir bölümü İl Genel Meclisimizin aldığı kararlar doğrultusunda gerçekleştirilmiştir.
2009 yılı Mart ayında göreve başlayan şu anki meclisimizin beş yıla yakın hizmet süresi içerisinde gerçekleştirilen yatırım tutarı, 258 milyona TL’ya ulaşmıştır.Yapılan bu yatırımlar sonrasında köylerimizde yaşayan nüfusumuzun, yüzde 98,7 şebekeli içme suyundan, yüzde 77,0 kanalizasyondan, yüzde 86,7 asfalt yoldan, yüzde 52,3 kilitli beton parkeden yararlanma imkânına kavuşmuştur. Gerek kırsalda ve gerekse kent merkezlerinde yapılan tüm bu yatırımlar ile ilimizin altyapı eksikliklerinin önemli bir bölümü giderilmiştir. İlimizin sahip olduğu tarihi ve kültürel değerleri, su havzaları ve toprağının bereketi, insanının yaratıcılık ve işbirliği kültürü ve diğer değerleri ile birlikte değerlendirildiğinde ilimiz hızla kalkınmak için tüm dinamiklere sahiptir. İşte yaptığımız şey bu yatırımlarla yerel dinamikleri harekete geçirmektir. Bunu başardığımızda sadece ilimizin değil bölgemizin ve ülkemizin kalkınmasına da çok ciddi katkı vereceğimiz muhakkaktır. Bu güzel hizmetlerin yapılmasında emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.